پر کردن دندان چیست ؟

دکتر احمدیان ۱ خرداد ۱۳۹۷ مقالات 0 نظر

پر کردن دندان یعنی حفره های ناشی از پوسیدگی و ساییدگی با مواد مخصوص پر کردن دندان پر شود تا ساختار دندان حفظ شود، و از بیشتر شدن پوسیدگی جلوگیری کند .

گاهی اوقات پیش می آید که هنگام مسواک زدن بعضی از دندانها درد میگیرند یا اینکه هنگام خوردن غذاهای گرم یا سرد دندانهایتان حساس میشوندو یا اینکه در ظاهر دندانهایتان تغییری مشاهد نموده اید.که این موارد جزو پوسیدگی دندانهایتان است.که حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.پر کردن دندان راهی بسیار مناسب برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و تسکین درد های ناشی از دندان مییباشد.پر کردن دندان راهی مناسب برای حفظ ساختار دندان میباشد که قرن هاست مورد استفاده قرار گرفتهو یکی از پر کاربرد ترین روش های دندانپزشکی است.

تشخیص ضرورت ترمیم دندان

فقط یک دندانپزشک متخصص از جمله دکتر احمدیان می‌تواند درجه ی پوسیدگی دندان و لزوم پر کردن آن را تشخیص دهد. دندانپزشک سطوح هر دندان را با دقت مشاهده نموده و هر گونه مورد غیرطبیعی را با وسایل مخصوص بررسی می‌کند. دکتر در صورت لزوم از تمام دهان یا بخشی از آن عکس می‌گیرد. و درمان مناسب را با توجه به شدت آسیب ناشی از پوسیدگی انتخاب می‌کند.

پر کرن دندان چیست ؟

انواع مواد مخصوص پر کردن دندان

آمالگام

آمالگام یا پرکردگی نقره‌ای رنگ دندان ترکیبی از سیلور، مس، قلع و جیوه میباشد ، که ماده محکم و بادوامی را برای پر کردن دندان به حساب می آید.که در برابر ساییدگی بسیار مقاوم میباشد.که در مقایسه با مواد دیگر ارزان‌تر است. آمالگام به دلیل رنگ تیره‌ای که دارد، برای ترمیم دندان‌های پشتی دهان به کار برده می‌شود.

پر کرن دندان چیست ؟

 

کامپوزیت

مواد کامپوزیتی که همرنگ دندان میباشد و از جنس رزین آکریلیکی و ذرات شیشه مانند بسیار ریز تشکیل شده است. کامپوزیت در بین مواد ترمیمی برای دندان بیشترین شباهت را به دندان طبیعی دارد. مواد همرنگ دندان دوام و مقاومت بالایی را در برابر شکستگی دارد ، البته به شرطی که از آن برای پر کردن دندان‌های کوچک تا متوسطی استفاده شود که فشار جویدن متوسطی را تحمل می‌کند. مواد کامپوزیتی به ماندگاری و بادوامی مواد دیگر نیست ، چون به مرور ساییده و تخریب می‌شود.

 

سرامیک

هزینه پرکردن دندان با مواد سرامیکی یا پرسلن تقریبا معادل هزینه استفاده از طلا است. این پرکردگی قبل از چسباندن به دندان در لابراتوار آماده شده و بعد به دندان بیمار متصل میشود. سرامیک به دلیل شباهت زیاد با رنگ دندان و مقاومت بالا در برابر لکه شدن طرفداران بسیاری دارد.

 

گلاس آینومر

گلاس آینومر ماده‌ای همرنگ دندان است که به آسانی به بافت دندان می‌چسبد. گلاس آینومر به آهستگی و به مرور برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در زیر و اطراف پر کردگی فلوراید آزاد می‌کند. با این حال گلاس آینومر برای دندان‌هایی که فشار زیادی را تحمل می‌کنند، توصیه نمی‌شود، چون به راحتی می‌شکند.

طلا

پرکردگی طلا در لابراتوار ساخته می‌شود وپس از آن با سیمان دندانپزشکی در محل حفره چسبانده می‌شود. طلا با بافت لثه سازگاری دارد و اگر به خوبی از آن مراقبت شود، بیش از ۲۰ سال دوام خواهد داشت. طلا بهترین ماده برای پر کردن دندان است، که البته گران‌ترین گزینه نیز میباشد.

پر کرن دندان چیست ؟

مراحل درمان

پر کردن دندان در ۵ مرحله توسط دکتر احمدیان انجام میشود:

۱٫ دندانپزشک ناحیه اطراف دندان را با تزریق آمپول بی‌حس می‌کند تا بیمار در حین درمان دردی احساس نکند.
۲٫ دندانپزشک پوسیدگی را با دریل برداشته و سپس دندان را تراش می‌دهد تا آماده پر کردن شود.
۳٫ دندانپزشک ژل اسیدی به دندان می‌زند (اچینگ) تا مواد به خوبی به دندان بچسبد.
۴٫ گاهی با توجه به نوع پرکردگی لایه رزین روی دندان زده می‌شود و با تابش نور سفت می‌شود.
۵٫ در نهایت دندانپزشک دندان را پولیش می‌کند.
پر کردن دندان با لیزر نیز یکی از روش های ترمیم دندان می باشد.

 

مدت زمان پر کردن دندان

پر کردن هر دندان از شروع تا پایان تقریباً ۱۵ دقیقه طول خواهد کشید. مدت زمان پر کردن دندان بستگی به این دارد که بی‌حس شدن دندان شما چقدر زمان ببرد.
دوران بهبود و مراقبت پس از پر کردن دندان

دندان پس از از بین رفتن اثر بی‌حسی حالتی شبیه سوزن سوزن دارد. تا ۲۴ ساعت پس از پر کردن دندان باید از جویدن غذاهای سفت یا جویدن مستقیم با دندان پر کرده خودداری کنید. سعی کنید غذا را با سمت دیگر دهانتان بجوید. اگر دندان‌های هر دو سمت را پر کرده‌اید، غذاهای نرم و مایعات میل نمایید.

دندان‌ها را تقریبا دو بار در روز با خمیردندان فلوراید مسواک بزنید و ازنخ دندان یا مسواک مابین دندان استفاده نماییدتا تمیز باشد .

 

 

و به طور مرتب برای چک‌آپ و جرم‌گیری به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. چنانچه دندان‌ها مستعد پوسیدگی باشد ، دندانپزشک سیلانت دندان را توصیه می‌کند تا با شیارپوشی دندان‌های آسیا از جمع شدن پلاک و پوسیدگی آنها جلوگیری شود.

استفاده از دهانشویه فلوراید نیز از پوسیدگی دندان‌ها پیشگیری می‌کند.

دکتر احمدیان به عنوان بهترین متخصص دندان پزشک در رشت آماده ی پذیرش شما عزیزان میباشد.

 

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of