کدام بهتر است آمالگام یا کامپوزیت ؟

دکتر احمدیان ۲ خرداد ۱۳۹۷ سوالات متداول 0 نظر

کدام بهتر است آمالگام یا کامپوزیت ؟ این سوال که بالاخره کدام ماده جهت پر کردن دندانها مناسب تر است، مواد سیاه (آمالگام) یا سفید ( کامپوزیت) ؟ ذهن خیلی از بیماران دکتر احمدیان را به خود مشغول کرده است . و شاید این سوال خیلی از افراد جامعه باشد که هنوز جواب مشخصی برای آن نیافته اند. آملگام ها (موادنقره ای یا سیاه رنگ) سالهاست که در دندانپزشکی کاربرد دارند و هنوز هم محبوب هستند .  استحکام فشاری مطلوبی دارند و کار کردن با آنها آسان است. تحقیقات زیادی انجام شده تا مشخص شود آیا جیوه موجود در آمالگام برای بدن ضرر دارد؟

به گفته ی دکتر احمدیان تا به امروز در هیچ تحقیقی ثابت نشده است که آمالگام برای بدن خطرناک است ، پس می توانیم آمالگام را با خیال راحت استفاده کنیم.اما آمالگام معایبی هم دارد. رنگ آن تیره است و به مرور تیره تر هم می شود که این یعنی باید با زیبایی خداحافظی کنیم.
آمالگام بصورت مکانیکی در داخل دندان قرار می گیرد و این خاصیت ما را مجبور می کند در بعضی مواقع قسمتهای سالم دندان را نیز از دست بدهیم تا ترمیم مستحکمی ایجاد شود.

کدام بهتر است آمالگام یا کامپوزیت ؟

آمالگام هیچ تاثیری در استحکام بخشیدن به دندان ندارد و فقط خودش محکم و قابل اعتماد است.

اما کامپوزیت ها (موادی سفید یا هم رنگ دندان) با رنگهای متنوع و کاملا شبیه دندان. که علاوه بر دندانهای جلویی مخصوص دندانهای عقبی هستند و استحکام آنها چیزی از آمالگام کم ندارد. و در عوض یک دنیا حسن دارند:
کامپوزیت ها هم رنگ با دندان هستند و زیبایی را که می خواهیم به ما هدیه می دهند.

طبق گفته ی دکتر احمدیان که به عنوان بهترین دندانپزشک در رشت میباشد . کامپوزیت ها بصورت شیمیایی با دندان باند می شوند. یعنی اینکه در دندان های پوسیده فقط پوسیدگی برداشته می شود و هیچگاه مانند آمالگام مجبور نیستیم قسمتهای سالم دندان را نیز بتراشیم .  پس در کامپوزیت ها حداقل تراشیدن دندان انجام می شود.کامپوزیت چون با ساختمان دندان پیوند می یابد باعث افزایش استحکام دیواره های نازک دندان می شوند .  این مسئله در دندان هایی که دمان ریشه شده اندیسیار کاربرد دارد و حتی در برخی موارد جایگزینی برای روکش های دندان می شود.

تا اینجا فقط حسن کامپوزیت ها را گفتیم ولی دارای معایبی نیز هستند:
تکنیک استفاده از کامپوزیت ، وقت بیشتری میخواهد و همچنین ابزار و وسایل اضافی را لازم دارد.از طرفی باید مهارت کافی نیز در کار کردن با کامپوزیت ها وجود داشته باشد.
اگر کامپوزیت ها به درستی و از نوع مرغوب استفاده نشوندهیچ مزیتی نسبت به آمالگام ندارند و حتی در زمانی کوتاه می شکنند و یا دچار پوسیدگی مجدد می شوند

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of