ارتودنسی دندان چیست ؟

دکتر احمدیان ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ مقالات 0 نظر

ارتودنسی دندان در لغت به معنی ردیف کردن دندان ها و روشی مناسب برای بهبود عملکرد وضعیت و ظاهری دندان ها می باشد.

در اغلب موارد دندان های افراد بنا به ساختار فیزیکی فک و صورتشان در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رشد نمی کنند. در بسیاری از افراد دندان های فرد ممکن است خیلی نزدیک به هم یا روی هم رشد میکنند ، در نتیجه جویدن یا گاز گرفتن مواد غذایی با دشواری صورت می پذیرد . همچنین نظافت دندان هایی که روی هم قرار دارند با سختی زیادی همراه است.همچنین دندان های با فاصله و غیر هم تراز از نظر زیبایی و عملکرد نیز مشکلات خاص خود را دارند.مثلا ممکن است فک کوچک بوده ، ولی دندان ها بزرگ باشند که دراین صورت دندان ها شلوغ به نظر می رسند. برعکس این حالت هم باعث می شود ، بین دندان ها فاصله زیادی ایجاد شود.
نقش دندان ها و ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

مهم ترین نقش دندانها جویدن و خرد کردن مواد غذایی میباشد که اینکار باعث می شود ترکیب مواد غذایی با بزاق بهتر و بلع سریعتر انجام شود . از دیگر وظائف دندان ها تلفظ درست کلمات است . دندان ها همچنین نقش بسزایی در زیبایی چهره و زیبایی لبخند دارند . دندان های سالم و زیبا باعث اعتماد به نفس و سلامت روحی و روانی فرد می گردد.

درمواردی مانند، افتادن و از دست دادن زود هنگام دندان های شیری یا دائمی، برخی از انواع مشکلات پزشکی ، تصادف و عاداتی مثل مکیدن شصت دست و… نیز می تواند منجر به بروز این اختلالات شود.

همچنین فاصله دندان که باید به طور طبیعی به اندازه یک نخ دندان رد کردن فضا داشته باشد ازنظر زیبایی و پزشکی قابل قبول است . اما در برخی افراد این فاصله بیشتر از یک میلیمتر و گاهی تا ده میلیمتر هم می رسد که ظاهری بسیار نامناسب برای فرد ایجاد میکندکه این امر باعث نارضایتی افراد میشود . در این موارد ارتودنسی به آنها کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند. برخی ناهنجاری های فک که با ارتودنسی دندان رفع میشوند :
عقب بودن دندانهای فک پایین که در این صورت دندان های فک بالا بیشتر از حد معمول رشد میکنند ، که همان ناهنجاری فکی کلاس ۲ می باشد و جدا از ظاهر نامناسب ، عملکرد دندان ها را نیز با مشکل روبه رو می کند .

و نیز جلو بودن فک پایین که در این حالت دندان های فک پایین قدری جلوتر از دندان های فک بالا است . که همان ناهنجاری فکی کلاس ۳ می باشد.که این موارد توسط متخصص دندانپزشک خوب به راحتی قابل رفع میباشد.

برخی از دلایل نامرتب بودن دندانها و یا فاصله ی دندانها را میتان به :
۱_ارثی بودن دندان از والدین
۲_بیماری های لثه و نسوج نگه دارنده دندان ها
۳_نداشتن بعضی از دندان های انتهایی نیز اشاره کرد .
۴_عادات بد و نامناسب مانند استفاده از خلال دندان به جای نخ دندان و یا ناخن زدن در بین فواصل دندان ها باعث باز شدن بیش از حد فاصله قابل قبول دندانی می شود .

البته متخصص ارتودنسی دکتر احمدیان که یکی از متخصصین دندانپزشکی در رشت میباشد ، قبل از بستن فاصله بین دندان ها اقدام به جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه و معالجه آن خواهد کرد .
برای از بین بردن فاصله دندانی دکتر احمدیان چند راه پیشنهاد می کند ، که در این مقاله ما به راههای تایید شده و پر کاربرد اشاره می کنیم .

راه اول که پر طرفدار ترین راه انتخابی در بین مراجعین میباشد ، استفاده از ارتودنسی یا به هم نزدیک کردن دندان ها به وسیله حرکت دادن آنها می باشد .
مزیت این روش نسبت به روش های دیگر که در آن دندان تراش می خورد این است که از دندان بیمار هیچ بافتی کاسته نمی شود و نتیجه کار کاملا قابل پیش بینی است و با وجود طولانی بودن زمان در انتها رضایت بیمار را در بر دارد.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی متحرک چیست؟

از فک بالا و پایین بیمار قالب گرفته شده و پلاک بالا و پایین ساخته می شود. این روش مزیت های خاص خود را دارد؛ از جمله بیمار می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهانش بیرون آورده و بعد از استفاده ازمسواک و نخ دندان دوباره در دهانش بگذارد. این روش برای افرادی که سن کمتری دارند بهتر است، زیرا علاوه بر مشکلات دندانی ، می تواند ناهنجاری های استخوانی فک ها را نیز رفع کند ولی در انجام حرکات دندانی محدودیت دارد.

ارتودنسی ثابت چیست؟

دراین نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون اینکه به دندان آسیبی برسد، توسط سیم ها و کش هایی مخصوص، دندان ها به سمت مورد نظر کشیده می شوند. در این روش همه این اجزا ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها را هم حرکت می دهد، بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد.

دیدگاه بگذارید

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of